Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MÖBLER / Byråar, sekretärer / Skänk 5806039



*

nr 580 6039


Skänk

NK Nordiska Kompaniet 1930-tal, längd 140 cm, djup 48 cm, höjd 88 cm, märkt med metallskylt: ”NK R 40003 - C 7 1 2 38” och NK-märke i skåp, invändigt tre lådor och hyllor


Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 27 april 2009
kl 18:23:45



  • Specialauktion
  • 27 apr

TEMA 20- & 30-tal

Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.



Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: buffé byrå byråar skänk tv-bänk
  • 6080 Byrå
    "Medevi", byrå ur Ikeas 1700-talssserie, sengustav..//
     

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 18:32
  • 6474 Byrå
    1940-tal, mahogny. Bredd: 60 cm, djup: 35 cm, höjd..//
     

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 18:04
  • 6396 Byrå
    2 lådor, rosa stenskiva, intarsia. Bredd: 68 cm, d..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 19:37
  • 6069 Byrå
    intarsia, stenskiva. Bredd: 86 cm, djup: 41 cm, hö..//
     

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 20:29
  • 6478 Byrå
    mahogny. Bredd: 40 cm, djup: 28 cm, höjd: 70 cm
     

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 19:55
  • 6030 Byrå
    med stenskiva, sengustaviansk stil, tre lådor, mah..//
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 20:29




Ladda ner broschyr